Архив за месяц Январь 2019

Автор:Andriy

Христианство культура і людина

Культура — що це взагалі таке?

Ось ви можете сказати про себе або про когось іншого: «ось іде культурна людина». Або ви можете сказати комусь, сплюнувшему на тротуар: «в культурному суспільстві так не роблять». Правда? У вас в голові є більш-менш зрозуміле (правда, тільки вам) поділ на те, що культурно, а що ні. Є у вас така коробочка в голові з ярликом «Безкультур’я», куди ви визначаєте все, що сьогодні, тут і зараз, в вашому суспільстві і оточенні загальноприйнято вводити в антагонізм з тим, як ви звикли жити. Якщо звести це до ще більш банального і жорсткого визначення, то в безкультур’я ви визначаєте те, що змушує вас почувати дискомфорт — музику, яка вам противна, мат, поведінку людей, ставлення людей до чогось і так далі. Є руками для вас — безкультур’я. Співати матюки пісні — теж. Колупатися в носі на людях — однозначно. Пройти позачергово — сюди ж. Звичайно ж, мова йде про дуже практичних, побутових речах. Поступово ви починаєте мати справу з підміною понять. Культурою стає те, що можна умовно назвати сучасним етикетом.

Але є й інша сторона. Що вам першим приходить в голову, коли ви чуєте слово «культура»? Правильно!

Мистецтво, музика, література, архітектура і так далі. Культурна спадщина — це так важливо! Ось і виходить, що у більшості людей культура асоціюється з двома параметрами — побутовим (то, що близько до тіла) і мистецтвом в широкому сенсі слова (це, частіше за все, досить розмито і далеко від розуміння).
Але ж насправді культура — це зовсім інше. Культура включає в себе вищезазначені параметри, але крім них — ще багато іншого, так практично все. Більш того, вони лише є її проявами в тому чи іншому проміжку часу, проявами, які як раз і є змінними, а не константами. У той час, як культура сама по собі — штука постійна, як ідея. Культура — це поле.
Другий Ватиканський Собор і визначення культури
Не потрібно далеко ходити. Подивіться, що про це говорять нам матеріали Другого Ватиканського Собору.
Собор враховує можливість двох уявлень про культуру.
1. В тій чи іншій соціальної середовищі культура являє собою спосіб самореалізації особистості.
Саме тому не можна просто взяти і зв’язати поняття культури з проявами артистизму, які притаманні далеко не всім, але слід застосовувати його до всього, «за допомогою чого людина удосконалює і розвиває різні здібності душі і тіла; намагається своїми знаннями і працею пізнати всесвіт, робить соціальну і сімейне життя, так само як і громадянську, у всій її сукупності, більш гуманної, завдяки поліпшенню моралі і установ; нарешті, висловлює, повідомляє і зберігає протягом часу велич духовного досвіду і внутрішніх устремлінь людини, щоб вони послужили на користь багатьом і, навіть більше того, всього людського роду »(G. et S., № 53, § 2).
2. У той же час не можна забувати, що культура властива кожному окремому народу в кожному окремо взятому історичному періоді. І народ виражає себе як єдиний організм через культуру і на цій основі формує колективна самосвідомість. Тому Церква, намагаючись пристосуватися до будь-якій формі людського суспільства і «освоїти все, що є цінного в звичаях і різних формах життя народів» (Lumen Gentium, № 13, § 2), повинна знати і цінувати різні культури, з розумінням використовувати їх, щоб нести народам Добру Новину.
Культура — це і є людина у всіх його проявах. Говорити про культуру — значить, як зазначав відомий драматург Іонеско, звертатися до «драмі буття, людської трагедії, кінця світу». Не можна просто взяти і підмінити поняття культури артистизмом, мистецтвом або етикетом.
Культура і християнство
Християнство не впливає на культуру, воно нею є — по суті, але не по формі. Тому що християнство — це людина, що зустріла Христа.

Христова Церква — це спільнота віруючих, а тому через людини християнство живе, дихає, рухається, навіть змінюється. При цьому, звичайно, не можна забувати, що це Христос діє за допомогою людини, в людині і через людину. Але те, що мабуть оці, то, що відчувається нами емоційно або фізично — це людина. Рух і дихання Церкви має людський вимір. І цей рух, це дихання Церкви приносить свої плоди. Або не приносить. Залежно від цього в різні історичні періоди культура являє собою зовні і внутрішньо різну картину. Але мета залишається однією і тією ж, вона незмінна. Як говорив Жан Лакруа, «мета культури — повне здійснення всіх можливостей людини». Те ж саме можна сказати і про християнство. Христос закликає всіх до повного здійснення своїх можливостей. Біблія багато говорить про це.
Отже, я ні в якому разі не ставлю знака рівності між культурою і християнством. Зовсім навпаки, я хочу сказати, що християнство — не зовнішній вплив, але невід’ємна частина культурного поля, роль якої нам зараз і належить визначити. Якщо порівнювати культуру з тілом, то християнство — це кров. Бог — це серце, яке розганяє кров по тілу. Можна живити тіло по-різному. Можна поміщати тіло в різні умови, піддавати різним впливам. Все це буде впливати на кров. Часом вона може наповнюватися шкідливими речовинами. Але все це — внутрішні процеси, які як раз і змушують тіло діяти.

Ні про який вплив ззовні мова не йде, християнство формує і культивує культуру зсередини. Про масштаби, як і результати цього культивування можна судити, міркувати і дискутувати. Христос — це не той, хто впливає на культуру людства сьогодні. Він не той, хто впливав на культуру людства сто чи п’ятсот років тому. Христос — це той, хто визначає її, визначав її раніше і буде визначати «до кінця часів». І не через християнські літературні спадщини, не через іманентних людських характеристик і рис, не через моральних внутрішніх і зовнішніх установок і законів. А просто тому що Христос — вчора, сьогодні і завжди. І людське життя, і цей світ реалізуються в Ньому. Якщо по Лакруа, «мета культури — повне здійснення всіх можливостей людини», то по Ісусу, мета людини — повне здійснення можливостей Господа, абсолютна любов і вічне життя.
Все містить Христа
Як не можна краще сформулював це Диво Барсотті в своїй книзі «Таємниця християнства»: «Ісус як Бог володіє Вічністю і передує всякому часу … Він присутній і наповнює історію світу. Вся історія, все життя світу є Христос — в обітницю, в пророцтві, в рятівний попереджання. Отже, вся історія пророча: не тільки історія обраного народу, а й загальна історія, все прообразует, вказує, містить Христа ».
Ось ще одна метафора, щоб максимально прояснити те, про що я намагаюся сказати.

Культура — це тіло. Можна нанести на шкіру тату, або вставити сережку у вухо, або перефарбувати волосся, можна одягатися по-різному. Але тіло залишається — кров, мозок, серце, кишечник і так далі. Воно змінюється, так, але незалежно від наносного.
Християнство не «впливало» на культуру, а тому і не «перестало впливати». І ніякі нові сили не почали диктувати умови замість християнства. Просто культура змінилася. Тому що вона змінюється! Християнство — невід’ємна частина культури. Як було, так і є. В кінцевому рахунку, все зводиться до питання «Хто я?». Чи не «звідки я», не «чому я є», не «а чи є щось там, після». Ні і ще раз ні.

Ключове питання — «Хто я?» Культура у всіх її проявах — це хворобливий процес переконання себе в необхідності і правомірності такого питання, а потім вже і сам пошук відповіді. Християнство — відповідь.
Християнство активно і незалежно від тих чи інших зовнішніх проявів культури в тих чи інших суспільствах в ті чи інші часи. Можливо, християнство перестало сильно впливати на деякі прояви культури сьогодні — музику, літературу або етикет, наприклад. Так, згоден, це важливо для окремої людини, що живе тут і зараз в певних рамках. Але важливо чи це для нас в історичній перспективі, яка обіцяє Порятунок і кінець часів? Магазин біблій має великий вибір книг для вас, де ви можете дослідити більше істини про християнство.
У цьому сенсі, дві тисячі років тому сталася справжня культурна революція. В очікуванні наступної ми живемо.

Автор:Andriy

Вплив християнства на суспільство

Розмірковуючи на тему впливу християнства на суспільство, потрібно мати на увазі, що ми зараз живемо під час безбожного секуляризму на Заході і пост-богоборчого атеїзму на Сході. Вся інформація про християнство спотворюється, заперечується і мало відома, і тому «Сприятливий вплив християнства» може здаватися фантастичною вигадкою. Але, все це суща правда, і свідчить про те як далеко теперішнє суспільство пішло від істини. Єдино, в деяких проповідях або писаннях духовних осіб, іноді прослизає правда.

Язичництво

Поганський світ був темний, життя було суворе та важке. У ньому панувала жорстокість, сила, багатство, гордість, моральна розбещеність. Життя і люди були грубі, жорстокі і безжальні. Розважалися люди дивлячись як інші люди один одного вбивають. Смертна кара була популярним видовищем. Покарання були жорстокі. Людей розпинали, терзали, розривали, спалювали, мучили і т. П. Під час війни люди особливо жорстоко поводилися з один одним. Переможці винищували мирне населення і калічили полонених. Існувало рабство. Раба можна було купити, продати або навіть убити. Людина могла заборгували або потрапити в полон і тоді він ставав рабом. У багатьох релігіях існували жертвопринесення, навіть людські, і моральна розбещеність і розпусту.

Християнство

Християнське вчення було абсолютно протилежно звичаям, звичаїв і поглядів язичництва.

Християнська віра у всьому змінювала весь спосіб життя:

(1) Замість егоїзму — проповідувала любов,

(2) Не місце гордості ставила смирення,

(3) Замість розкоші, котра доходила в римській імперії до страшних розмірів, вимагала утримання і піст,

(4) проголошувала в шлюбі лише одну дружину,

(5) піднесла значення рабів,

(6) закликала багатих до милосердя та благодійності.

Християнство морально піднімає і очищає людину і направляє всю його діяльність на добро. Навіть якщо людина засвоїть тільки одну думку або одне вчення з християнства, то і це вже благотворно впливає на нього. Багато язичницьких релігій пом’якшилися і очистилися під впливом християнства. Християнство це найблагородніша віра з усіх існуючих релігій. Цей факт, свідчить про те, що ця віра дана нам Самим Господом Богом.